İletişim     Randevu Talebi     Liv Hospital ⇒


  Tel ☏ : 444 4 548 / 0850 222 2 548

Diz Protez Cerrahisi

Türkiye’de ortopedik cerrahide ilk kez kullanılan robot teknolojisi Makoplasty ile diz protezi uygulamalarında yeni bir dönem başladı. Diz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Uğur Haklar tarafından gerçekleştirilen ilk robotik cerrahi operasyonu Navigasyon ve haptic teknolojilerinin kullanılması ile önce bilgisayar ortamında daha sonra da diz üzerinde yapılan ameliyatla, kişiye en uygun diz protezini uygulamak artık mümkün. Robotik diz cerrahisi Makoplasty ile 0,1 mm gibi çok düşük bir hata marjıyla oluşturulan diz protezlerinin neredeyse gerçeğinden bir farkı bulunmuyor. Sistemin diğer özelliği de kullanılan protezlerin kemik yapısına çok benzemesi ve anatomik olmaları. Böylece, Makoplasty ile gerçekleştirilen ameliyat sonrasında dizlerde esneklik ve tam bükülebilirlik sağlanıyor. Klasik yöntemlerle yapılan diz protezlerine göre hastalar çok daha erken ayağa kalkabiliyor, yürüyebiliyor, koşabiliyor hatta sportif aktivitelerden rahatlıkla faydalanabiliyor. Ameliyat sonrasında daha az ağrı ve daha az kanama ile hasta konforunu yüksek tutmaya çalışan Makoplasty, Liv Hospital’da uygulanmaya başlandı.

ugurhaklar1

 

65 yaşındaki vakaya robotik diz cerrahisi

Türkiye’de bir ilk olan Makoplasty robotik diz cerrahisi, Liv Hospital’da ilk kez bir vakaya uygulandı. Dünyada da henüz yeni ve yüz güldürücü bir yöntem olan robotik diz cerrahisi, 65 yaşındaki Gülizar Meşeci’ye uygulandı. Meşeci yıllardır her iki dizinde yaşadığı diz problemi nedeniyle neredeyse yürüyemez hale gelmişti. Meşeci’nin ve her iki dizine de diz protezi uygulaması gerçekleştirildi. Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Uğur Haklar ve ekibinin gerçekleştirdiği operasyonda Gülizar Meşeci’nin sol dizine Robotik Diz Cerrahisi’yle unikondiler diz protezi, sağ dizine ise total diz protezi takıldı. Ameliyat sonrasında her iki diz arasında belirgin fark olan hasta sol dizine MAKOplasty ile uygulanan protez ameliyatından çok memnun.

MAKOplasty’nin Avantajları

MAKOplasty, Kısmi Diz Protezi işlemi, eklem dejenerasyonunun neden olduğu ağrıyı ortadan kaldırmak ve potansiyel olarak aşağıdaki faydaları sağlayabilmek amacıyla tasarlanmıştır:

Implantın ideal şekilde konumlandırılmasını kolaylaştırarak ameliyat sonrasında dizin daha doğal hissettirmesini sağlar.
Geleneksel diz replasman ameliyatlarına kıyasla iyileşme süresi daha hızlı, hastanede kalma süresi ise daha kısadır.
Tam bükülebilir dizler
Daha iyi ameliyat neticeleri
İmplantta daha az aşınma ve gevşeme
Eklem protezi
Kemik ve dokuların korunması
Daha ufak kesi bölgesi
Daha az yara izi
Daha az kan kaybı
Hızlı iyileşme
MAKOplasty işlemine uygun adaylar kimlerdir?

Genel olarak, MAKOplasty hastaları aşağıdaki özellikleri paylaşır:

Genellikle dizin iç kısmında ve/veya diz kapağının altında hareketle birlikte gelen diz ağrısı,
Oturur pozisyondan harekete geçildiğinde başlangıçta diz ağrısı veya katılığı,
Cerrahi dışı tedavilere veya nonsteroid antienflamatuar ilaçlara cevap vermeme.